مخابرات

نوشته های یک دانشجوی مخابرات

مخابرات

نوشته های یک دانشجوی مخابرات

پیوندهای علمی
تبلیغات
 • طرح حفظ موضوعی قرآن کریم • با ایمیل
  nazarian67@gmail.com
  در تماس باشید
تبلیغات
 • طرح حفظ موضوعی قرآن کریم • با ایمیل
  nazarian67@gmail.com
  در تماس باشید

۱ مطلب در مرداد ۱۳۹۲ ثبت شده است

فیبر نوری

علی نظریان | شنبه, ۵ مرداد ۱۳۹۲، ۱۲:۴۶ ق.ظ

فیبر نوری چیست و کاربرد و عملکرد فیبر نوری چگونه است؟

فیبر نوری یکی از محیط های انتقال داده با سرعت بالا است . امروزه از فیبر نوری در موارد متفاوتی نظیر: شبکه های تلفن شهری و بین شهری ، شبکه های کامپیوتری و اینترنت استفاده بعمل می آید. فیبرنوری رشته ای از تارهای شیشه ای بوده که هر یک از تارها دارای ضخامتی معادل تار موی انسان را داشته و از آنان برای انتقال اطلاعات در مسافت های طولانی استفاده می شود.


فیبر نوری ، رشته ای از تارهای بسیار نازک شیشه ای بوده که قطر هر یک از تارها نظیر قطر یک تار موی انسان است . تارهای فوق در کلاف هائی سازماندهی و کابل های نوری را بوجود می آورند. از فیبر نوری بمنظور ارسال سیگنال های نوری در مسافت های طولانی استفاده می شود.

فیبر نوری در مقایسه با سیم های های مسی دارای مزایای زیر است :

ارزانتر.

هزینه چندین کیلومتر کابل نوری نسبت به سیم های مسی کمتر است .
نازک تر.

قطر فیبرهای نوری بمراتب کمتر از سیم های مسی است .ظرفیت بالا. پهنای باند فیبر نوری بمنظور ارسال اطلاعات بمراتب بیشتر از سیم مسی است .

تضعیف ناچیز.

تضعیف سیگنال در فیبر نوری بمراتب کمتر از سیم مسی است .سیگنال های نوری . برخلاف سیگنال های الکتریکی در یک سیم مسی ، سیگنا ل ها ی نوری در یک فیبر تاثیری بر فیبر دیگر نخواهند داشت .

مصرف برق پایین .

با توجه به سیگنال ها در فیبر نوری کمتر ضعیف می گردند ، بنابراین می توان از فرستنده هائی با میزان برق مصرفی پایین نسبت به فرستنده های الکتریکی که از ولتاژ بالائی استفاده می نمایند ، استفاده کرد.
سیگنال های دیجیتال .

فیبر نور ی مناسب بمنظور انتقال اطلاعات دیجیتالی است .غیر اشتعال زا . با توجه به عدم وجود الکتریسیته ، امکان بروز آتش سوزی وجود نخواهد داشت .
سبک وزن .

وزن یک کابل فیبر نوری بمراتب کمتر از کابل مسی (قابل مقایسه) است.
انعطاف پذیر .

با توجه به انعظاف پذیری فیبر نوری و قابلیت ارسال و دریافت نور از آنان، در موارد متفاوت نظیر دوربین های دیجیتال با موارد کاربردی خاص مانند : عکس برداری پزشکی ، لوله کشی و ...استفاده می گردد.
با توجه به مزایای فراوان فیبر نوری ، امروزه از این نوع کابل ها در موارد متفاوتی استفاده می شود. اکثر شبکه های کامپیوتری و یا مخابرات ازراه دور در مقیاس وسیعی از فیبر نوری استفاده می نمایند.


... در ادامه مطلب بخوانید:

بخش های مختلف فیبر نوری • هسته (Core)


 • بافر رویه Buffer Coating


 • انواع فیبر نوری

  و...

  فیلم آموزشی فیوژن زدن فیبر نوری را از اینجا ببینید

  • علی نظریان